logo

2 lut 2017

Odstaw leki, sięgnij po flawonoidy

Oczyszczanie tętnic i uszczelnianie naczyń krwionośnych, a nawet walka z rakiem to nie tylko zadanie dla toksycznych leków kupowanych w aptekach. Równie dobrze pomóc nam mogą flawonoidy i fitosterole zawarte w roślinach, do których najłatwiej się dobrać poprzez picie soków.

Rutyna to nie tylko nuda

Jednymi z najważniejszych składników, jakie można znaleźć w świeżych sokach owocowych prosto z wyciskarki wolnoobrotowej są dwa flawonoidy, rutyna i kwercetyna. Są to swoiste wspomagacze dla witaminy C, które wzmacniają jej działanie uszczelniające naczynia krwionośne. Razem z witaminą C są w stanie stworzyć potężne bariery dla bakterii i wirusów próbujących wnikać do krwiobiegu.

Działanie to obserwujemy przede wszystkim w naczyniach włosowatych będących najdrobniejszymi częściami układu krwionośnego. To one docierają do każdego zakamarku ciała. Dzięki bioflawonoidom możliwe jest bezpieczne dostarczanie rzez nie tlenu i odbieranie odpadów z procesu przemiany materii (toksyn) bez narażania organizmu na infekcje.

Bioflawonoidy są wszechstronne

Za pomocą bioflawonoidów można wspomóc cały organizm. Ich działanie na układ krwionośny oznacza, że wszelkie krwawienia pojawiające się w naszym organizmie będą łatwiejsze do zatamowania. Także anormalne żyły, takie żylaki i hemoroidy, dzięki bioflawonoidom leczy się znacznie łatwiej. Ważnym elementem działania bioflawonoidów jest także spowalnianie utleniania się ważnych substancji.

Zdrowy styl życia

Chodzi głównie o witaminę C, która dzięki nim jest lepiej w organizmie wykorzystywana, jak również o cholesterol HDL, tak zwany dobry cholesterol. Jego obecność w naczyniach krwionośnych zapewnia im smarowanie, które zmniejsza ryzyko powstania skrzepów. To z kolei przekłada się na mniejsze ryzyko zawałów serca i udaru mózgu.

Na co jeszcze pomogą soki?

W sokach owocowych znajdziemy ponadto fitosterole. Są to substancje przeciwdziałające rakowi oraz zmniejszające ryzyko chorób serca. Ich ważnym działaniem jest normowanie równowagi hormonalnej w organizmie, co szczególnie pomaga osobom w czasie menopauzy i andropauzy. Z kolei sulforany, specjalne substancje, które zawierają brokuły oraz inne warzywa krzyżowe, jak brukselka, kapusta, jarmuż, gorczyca, chrzan, rzodkiewka, rzepak i rukola, mają silne działanie przeciwnowotworowe, zwłaszcza w kwestii zwalczania raka piersi.

Soki z innych warzyw i owoców

Pomidory pomagają ograniczać powstawanie komórek rakowych, sok z kapusty spowalnia rozwój raka płuc, marchewka podnosi odporność i pomaga wydalać metale ciężkie. Lista jest długa.

Zobacz również