logo

29 lut 2016

Soki z owoców cytrusowych

Wyciskanie soku z twardych warzyw czy ziół jest wyjątkowo skomplikowanym procesem i praktycznie samodzielnie można niewiele zdziałać. W przypadku cytrusów wydaje się, że mamy dokładnie odwrotną sytuację i po części jest to prawda.

W tych owocach soku jest kilkanaście procent więcej niż w typowych roślinach, ale mimo wszystko, jeśli chcemy go wydobywać wygodnie sprawnie i do ostatniej kropli, potrzeba do tego odpowiedniego narzędzia. Nie wystarczy też zwykła sokowirówka, ponieważ jest to urządzenie o blisko połowę mniej efektywne od standardowych wyciskarek do soku. Blendery i różne wyciskarki radzą sobie jeszcze gorzej. Bardzo ważne jest także to, że decydując się na użycie wyciskarki uzyskamy sok najwyższej jakości, ponieważ wiele składników cytrusów niszczone jest w trakcie wyciskania soku przez sokowirówki.

zdrowe owoce na sok ​Najlepsze owoce na sok. Soki z cytrusów są cenione z wielu powodów, ale najważniejszym z nich jest wysoka zawartość witaminy C. Wystarczy już tylko jedna pomarańcza lub dwie małe cytryny, by zapewnić organizmowi jej dzienną dawkę. Jeśli komuś taki sok bardzo nie smakuje, można z niego skorzystać w inny sposób, na przykład przygotowując maseczkę na twarz lub po zmieszaniu z kozim mlekiem, zrobić z niego krem do suchej skóry. Najlepiej jest oczywiście go po prostu wypić i po prawić sobie w tej sposób siłę układu odpornościowego.

Cytryny są bardzo kwaśne i faktycznie wiele osób może za nimi nie przepadać. Dla nich lepsze będą soki z czerwonych pomarańczy lub mandarynek. Witaminy C jest w nich trochę mniej, ale wcale nie dużo mniej, a nadrabiają to innymi substancjami, które są polecane szczególnie dla osób trenujących. Wspomagają bowiem regenerację.

wyciskany sok cytrusowy Ciekawym owocem na sok jest zwłaszcza grapefruit pomelo pochodzący z Chin. Jest to tak zwana pomarańcza olbrzymia. W pewnym sensie jest to pół pomarańcza, a pół grapefruit, ponieważ ten ostatni owoc powstał ze skrzyżowania bardzo kwaśnej pomarańczy chińskiej z łagodnym, słodkim pomelo. Pomimo tego, że nie jest to owoc kwaśny posiada w swoim soku stężenie witaminy c na poziomie 60mg na litr, co jest najwyższym wynikiem wśród wszystkich cytrusów. Trzeba jedynie pamiętać, że jego wartość energetyczna jest dość wysoka.

Sok z grapefruita. Jeśli chcemy zdecydować się na jeden konkretny owoc, powinniśmy zastanowić się na grapefruitem. Ten owoc uznawany jest za zdecydowanie najlepszy ze wszystkich cytrusów ze względu na bogactwo witaminy C i beta-karotenu. Obie substancje są przeciwutleniaczami, czyli radzą sobie z toksynami w naszym organizmie, zwalczają komórki rakowe i opóźniają starzenie. Polecane są dla osób z problemami z sercem, ale pacjenci przyjmujący beta-blokery myszą wiedzieć, że sok z tego owocu może wzmacniać działanie ich leków, więc przed rozpoczęciem jego regularnego picia należy skonsultować się z lekarzem.

Zobacz również