logo

2 mar 2016

Soki owocowe stosowane w medycynie

Jednym z najstarszych leków stosowanych przez człowieka, oczywiście obok słynnych ziół, były właśnie soki owocowe. Wykorzystywano je w różnych postaciach do zwalczania praktycznie wszystkich schorzeń i chociaż często było to działanie po omacku, współczesna medycyna bardzo dokładnie przyjrzała się tej kwestii.

soki z cytrusów​Powstały setki prac naukowych dokładnie badających działanie soków i enzymów w nich zawartych. Wiemy już dzisiaj, że właśnie te enzymy są naturalnymi lekami, a każdy sok dodatkowo posiada jeszcze całą gamę innych substancji o najróżniejszych właściwościach chemicznych, które także są bardzo korzystne. Udało się mniej więcej określić, jakie owoce są pomocne przy jakich schorzeniach, a sok to oczywiście najlepiej przyswajalna i najskuteczniejsza forma przyjmowania owoców.

Cytrusy. W naszym klimacie owoce cytrusowe są mniej popularne z przyczyn oczywistych, ale także dlatego, że są kwaśne, a my do takiego smaku nie do końca jesteśmy przyzwyczajeni. To jednak cytrusy uważa się za najkorzystniejsze ze względu na ich bogactwo witaminy C. Leczono nimi na przestrzeni wieków głównie choroby żył, na przykład żylaki czy przekrwienia żylne. Z soku z cytryny bardzo często robiono okłady na bolące miejsca. Z grapefruita z kolei korzysta się przy odchudzaniu. Także on posiada ogromne ilości witaminy C, dzięki czemu radzi sobie z wirusami i bakteriami zwalczając skutecznie przeziębienia, ale nawet ważniejsze jest to, że przyspiesza działanie naszego metabolizmu. Słodsze cytrusy to z kolei sposób na długowieczność. 

sok z gruszek Gruszki i jabłka. Gruszki nie są polecane zbyt wielkiej ilości osób ze względu na trudności z ich trawieniem. Mogą one zaszkodzić osobom z problemami z jelitami, ponieważ posiadaj atak zwane komórki kamienne. Po ich ugotowaniu można jednak wykorzystać uzyskaną papkę jako okłady. Po zrobieniu soku wszystkie problemy oczywiście znikają i z gruszek można korzystać przy walce z przeziębieniem i gorączką. Jabłek przedstawiać oczywiście nie trzeba. Robi się z nich wszystko od dżemu po alkohol. Sam sok jest jednak najzdrowszy i pomaga między innymi w utrzymywaniu odpowiedniego poziomu neuroprzekaźników. Uspokaja to nas, poprawia samopoczucie i może nawet stymulować zdolności intelektualne. Udowodniono też ponad wszelką wątpliwość, że sok jabłkowy jest sposobem na chronienie się przed demencją starczą. Trwają nawet prace nad jego wykorzystaniem u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Zobacz również