logo

5 cze 2017

Najzdrowsze soki? Soki świeżo wyciskane

Niewątpliwie panuje moda na soki owocowe i jest to moda bardzo ważna, ponieważ soki owocowe dostarczają nam w przystępny sposób ogromnej ilości ważnych składników odżywczych. Znajdziemy w nich witaminy i minerały, jest w nich masa unikalnych enzymów roślinnych oraz błonnik, który ma wielki wpływ na skuteczne działanie naszego układu pokarmowego.

Do picia soków bynajmniej nie musimy się zmuszać. Mają przyjemny zapach i smak, mają ciekawy kolor, doskonale gaszą pragnienie zwłaszcza latem, ponieważ dostarczają nam mikroelementów poprawiających równowagę elektrolitową. Każdy z nas ma zawsze jakiś swój ulubiony rodzaj soku owocowego.

Zdrowy sok

Soki owocowe to zdrowie owoców podane w sposób wyjątkowo korzystny dla naszego organizmu. Z soku bardzo łatwo przyjmuje się wszystkie zawarte w nim minerały, enzymy, kwasy tłuszczowe, ale także węglowodany i białka, które w innych formach nie zawsze są dla nas zbyt dobre. Za pomocą soku bardzo łatwo jest odbudować niedobory mikroelementów i makroelementów, które może powodować nie najlepsza dieta. Co ważne, sok jest znacznie lepszy od samych owoców, ponieważ proces trawienia niektórych owoców trwa nawet kilka godzin i nie jest specjalnie dokładny, a wszystkie odżywcze składniki soku owocowego są przez nas wchłonięte już zaledwie po około kwadransie od jego wypicia.

Wartości odżywcze w sokach

Można powiedzieć, że sok to skoncentrowane zdrowie i energia, a do tego jest to substancja nieprzetworzona. W czasie gotowania czy smażenia owoców, na przykład w czasie robienia dżemów, zdecydowana większość ważnych składników odżywczych z owoców jest niszczona, a w soku, jeśli został właściwie przygotowany, mamy je niemal wszystkie. Może to być dla wielu osób zaskakujące, ale jeśli weźmiemy porcję owoców i przygotujemy z niej sok, będzie to dla nas znacznie zdrowsze od po prostu zjedzenia tych owoców.

Warto podkreślać, że soki bardzo skutecznie zaspokajają głód, dzięki czemu są dobrym uzupełnieniem każdej diety. Można je potraktować jako alternatywę posiłku, a nawet jako terapię uzupełniającą w leczeniu różnych chorób. Są szczególnie skuteczne w walce z chorobami cywilizacyjnymi.

Tajemnica soków świeżo wyciskanych

Powinniśmy, jeśli tylko to możliwe, pić zawsze soki świeżo wyciskane. Spowodowane jest to faktem, że takie soki nie są przetwarzane i pasteryzowane, jak to jest w przypadku soków w kartonach. Takie przetwarzanie powoduje niszczenie większości ważnych składników odżywczych soków i sprawia, że chociaż wciąż warto je pić, nie umywają się do soków świeżych. Dobrym pomysłem są soki jednodniowe, ale nic nie zastąpi soków wyciskanych samodzielnie.

Zobacz również