logo

14 mar 2016

Co wybrać - sok naturalny, czy z kartonu?

Gdy analizujemy zarówno siłę energetyczną, jak i zawartość witamin, nie możemy nie zgodzić się z tym, że w świeżo wyciskanych sokach jest ona bez porównania większa niż ta, z którą mamy do czynienia sięgając po soki z kartonu.

korzyści z picia wyciskanych soków ​Trudno się temu dziwić już choćby dlatego, że świeżo wyciskane soki są wolne nie tylko od barwników, ale również od konserwantów. Co więcej, soki kartonowe charakteryzują się także tym, że są sztucznie dosładzane, a do tego dodaje się do nich wodę, aby zwiększyć ich ilość. Jeśli więc kupujemy sok w sklepie, na jego skład najczęściej składa się woda oraz zagęszczony koncentrat. Nierzadko musimy liczyć się również z tym, że sama pasteryzacja soku odbywa się w wysokiej temperaturze. Owszem, na opakowaniu znajdują się informacje odnoszące się do składu soku, po który sięgamy, nikt jednak nie spieszy się, aby informować nas o tym, w jakich warunkach taki sok powstawał.

Jeśli sok był wytwarzany w zakładzie przetwórczym, nikt nie może nam też dać gwarancji, że jest on wolny od zanieczyszczeń. Musimy liczyć się również z tym, że jakość owoców przeznaczonych do produkcji soków tego rodzaju wcale nie jest najwyższa. Często są to soki produkowane z tak zwanych spadów, a więc owoców nadgniłych albo uszkodzonych w inny sposób, a więc takich, które nie mają szans na to, aby znaleźć nabywców, jeśli trafią do normalnej sprzedaży. Jeśli zatem kupujemy soki z kartonów, wcale nie możemy mieć pewności, że w jakikolwiek sposób przysłużą się one naszemu organizmowi. Jeśli chcemy delektować się zdrowymi sokami, w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o zakupie wyciskarki. Rozwiązanie tego typu odpowiada za oddzielanie soku od włóknistej masy, która wchodzi w jego skład. Jest to również produkt, który dobrze radzi sobie nawet z tymi składnikami, o których wiadomo, że stosunkowo ciężko jest przerobić je na sok, możemy więc liczyć na sok z natki pietruszki oraz z pokrzywy.

różnica między wyciskanym a kupnym sokiem Osoby, które zastanawiają się nad jej zakupem mogą zdecydować się na wyciskarkę elektroniczną albo obsługiwaną ręcznie, choć popularność drugiego z wymienionych rozwiązań systematycznie spada. Innym rozwiązaniem cieszącym się ciągle jeszcze zainteresowaniem nabywców jest sokowirówka, choć jest ona mniej efektywna w swoim działaniu niż wyciskarka. Dzieje się tak dlatego, że najpierw przeciera ona składniki, a dopiero w dalszej kolejności przystępuje do ich odwirowania i oddzielenia soku od masy. Co więcej, wymaga naprawdę gruntownego czyszczenia, może więc przerabiać jedynie niewielkie części surowców. Innym rozwiązaniem, którego można używać chcąc wyprodukować sok jest blender – tańszy od sokowirówki, ale i wymagający większego wysiłku podczas jego wykorzystywania.

Zobacz również