Coraz trudniej jest zachować nam zasady zdrowego odżywiania. Dookoła mnożą się punkty z kebabami, hot-dogami, pizzą, które kuszą zapachem i tym, że są gotowe w kilka chwil. Wiele osób zaniedbuje zdrowy tryb życia, je zbyt tłusto, za szybko i nie wprowadza do diety odpowiedniej ilości owoców i warzyw.
Może jednak warto zastanowić się i wprowadzić kilka zmian, które urozmaicą nasz jadłospis i nie zajmą nam zbyt dużo czasu. Na świecie zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi wzrasta z każdym rokiem, a olbrzymi wpływ na to ma właśnie niewłaściwa dieta. W ostatnich latach widać w czasopismach, programach telewizyjnych czy radiowych nowy trend, w którym propaguje się zdrowy tryb życia i zmianę przyzwyczajeń żywieniowych. Soki są znakomitym odpowiednikiem śniadań, podwieczorków lub nawet obiadów, na których przygotowanie nie trzeba nam wiele czasu. Można kupić gotowe soki w sklepach, jednak nigdy nie będziemy w stu procentach pewni ich „naturalnego” składu, a do tego ich cena jest dosyć wysoka, więc nie każdego stać na tego typu zakupu.
Potrzebne nam jest do tego odpowiednie urządzenie, a ostatnio rekordy popularności biją wyciskarki do soków, których mamy ogromny wybór na rynku. Wyciskarki różnią się pod względem swojej budowy, ceny oraz funkcji jakie posiadają. Są wytworzone z plastiku bądź ze stali nierdzewnej, przy czym te drugie są bardziej polecane, lecz niestety dosyć drogie. Każda wyciskarka to urządzenie działające na podobnym schemacie, za pomocą ślimaków wałkowych, które powoli i delikatnie miażdżą i wyciskają wszystkie składniki. Każda wyciskarka przygotuje napój dobrej jakości, jedynie czas ich działania może być w zależności od marki nieco dłuższy lub krótszy.
Oprócz wyciskarek mamy również do dyspozycji sokowirówki, które są tańsze, ale ich wydajność nie jest tak wysoka jak wyciskarek. Gdzie tkwi różnica? Otóż w sokowirówkach owoce i warzywa są poddawane dosyć drastycznie poddawane procesowi rozdrabniania za pomocą noży, a następnie przyciskane przez sito. Miąższ odrzucany w produkcji soku w sokowirówce jest jeszcze pełen soku, a dodatkowo sokowirówka w czasie pracy mocno się nagrzewa co powoduje utratę części składników odżywczych oraz ich utlenienia, co nie ma miejsca w wolnoobrotowej pracy wyciskarek. Sok z sokowirówki ma zatem dużo niższe walory odżywcze niż taki sam sok z wyciskarki, ponadto w sokowirówkach nie można uzyskać soku m.in. z roślin liściastych, ziół, nasion, bardzo twardych orzechów. Jest także trudniejsza w utrzymaniu czystości i regularnej konserwacji. Rozłożenie i umycie wyciskarki zajmuje chwilę, soki uzyskane z jej pomocą zawierają więcej cennych składników, zatem warto zainwestować w jej zakup. Jedynie czas uzyskania soku jest nieco dłuższy niż w przypadku sokowirówek, gdyż wyciskarka działa sporo wolniej.