logo

5 lis 2016

Urządzenie do wyciskania soku – jaki wybrać dla siebie?

Sokowirówka

Sokowirówka to urządzenie jakie znamy jeszcze z czasów dzieciństwa kiedy nasze mamy i babcie przygotowywały soki z owoców i warzyw jakie rosły w przydomowych ogródkach. Sokowirówki są bardzo proste w obsłudze, nie mają wielu funkcji dodatkowych, działają na wysokich obrotach i wyciskają sok poprzez wykorzystanie siły odśrodkowej na sicie z ostrzami. Wyróżniamy sokowirówki z otwartym i zamkniętym systemem obiegu. W zamkniętym systemie pulpa osadza się na ściankach sita, a po zakończeniu pracy sito trzeba dokładnie umyć.

W systemie otwartym resztki produktów są przesuwane do pojemnika na odpady i usuwane w ten sposób z urządzenia. Sokowirówka pracuje dosyć szybko, w krótkim czasie możemy uzyskać sporą ilość soku, lecz nie nadaje się do produkcji soku z roślin liściastych, nasion, traw czy małych owoców. Termin przydatności do spożycia jest bardzo krótki, praktycznie trzeba go wypić bezpośrednio po przygotowaniu i nie nadaje się do przechowywania w lodówce. Jeśli więc chcemy zrobić zapas soku na dzień lub nawet dwa, trzeba wybrać inne urządzenie – wyciskarkę.

Wyciskarki do cytrusów

Jeśli ktoś lubi soki cytrusowe jest to najlepsze urządzenie do ich przygotowania. Jest bardzo proste w budowie, składa się ze stożka z sitem, gdzie wyciskamy połówki owoców. Mamy wyciskarki manualne lub automatyczne, które uruchamiają się natychmiast po przyłożeniu owocu. Urządzenia ręczne możemy używać swobodnie poza domem, tym bardziej że są bardzo ciche.

Wyciskane owoce

Wolnoobrotowa wyciskarka

Wyciskarka wykorzystuje w swoim działaniu wolne obroty wałka ślimakowego, który miażdży owoce wyciskając z nich sok. Dzięki wolnym obrotom urządzenia, sok nie jest napowietrzony, więc zachowuje większą wartość odżywczą. Działa wolniej niż sokowirówka, ale może także zastąpić urządzenie wielofunkcyjne ponieważ ma dodatkowe funkcje. Przygotowanie soku w domu to prawdziwa porcja witamin i minerałów, z produktów które znamy i sami wybieramy. Jaki sprzęt do tego zostanie użyty zależy od naszych wyborów i indywidualnych upodobań.

Mając mało czasu, lepiej wybrać sokowirówkę, jeśli stawiamy na soki pełnowartościowe kupmy wyciskarkę, która dodatkowo pomoże w kuchni przez funkcje mielenia, przygotowania musów, sorbetów, ciasta i wiele innych w zależności od modelu. Natomiast miłośnicy soków cytrusowych powinni kupić wyciskarkę do cytrusów, która znakomicie sprawdzi się w swojej roli.

Zobacz również