Choć wiele osób ciągle wykazuje tendencję do stosowania tych nazw zamiennie, nie można zapominać o tym, że wyciskarki do soków w dość istotny sposób różnią się od dobrze nam znanych sokowirówek.
Wskazuje na to już samo ich działanie, gdybyśmy bowiem mieli porównać jego sposób do rozwiązań znanych nam podczas korzystania z innych sprzętów AGD, musielibyśmy przyznać, że wyciskarka przypomina przede wszystkim maszynkę do mięsa, choć w jej przypadku mamy do czynienia ze szczelnym dopasowaniem wałków ślimakowych. Poruszają się one przede wszystkim dzięki napędowi elektrycznemu, choć napęd ręczny również nie należy do rzadkości. Pierwszy etap robienia soku polega na bardzo dokładnym zgnieceniu surowca roślinnego oraz na jego rozdrobnieniu. Wstępnie rozdrobniony surowiec przechodzi następnie przez część miażdżącą i przedostaje się dalej pod dużym ciśnieniem dzięki tłoczącemu masę ruchowi ślimakowemu.
W ostatnim etapie części miażdżonych roślin są już tylko lekko mokre, również je dociska się jednak wprost na sito. Jeśli części osób opisane działanie wyciskarki kojarzy się z tym, które jest charakterystyczne dla wirówki, niezbędne wydaje się zwrócenie uwagi na to, że wyciskarka charakteryzuje się niską temperaturą pracy możliwą do osiągnięcia dzięki niewielkim obrotom. Nie bez znaczenia jest i to, że nie mamy do czynienia z urządzeniem hałaśliwym, a użytkownicy wyciskarek wielokrotnie podkreślają, że nie mogą nie docenić charakterystycznej dla nich efektywności. Proces wyciskania jest dość prosty, a tym samym nie trzeba obawiać się dużej ilości odpadów. Nowoczesne wyciskarki mają i ten plus, że stosunkowo łatwo można je nie tylko składać, ale również rozkładać. Ułatwia to ich mycie, co jest pozytywną zmianą zwłaszcza w zestawieniu z sokowirówkami.
Również jakość soku jest bez porównania lepsza niż ta, z którą mamy do czynienia w sokowirówce. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nie dochodzi do jego niepotrzebnego podgrzania, a tym samym dłużej można się cieszyć również ze składników odżywczych wchodzących w jego skład. Sam sok może powstawać zresztą nie tylko z wykorzystaniem owoców i warzyw, ale również kiełków oraz ziół. Możliwe jest nawet wyciskanie soku z pszenicy i jęczmienia, choć nie wszystkie urządzenia radzą sobie jednakowo dobrze z tym wyzwaniem. Warto tez wspomnieć o tym, że producenci wyciskarek coraz większy nacisk kładą tak na ich wysoką jakość, jak i bezpieczeństwo użytkowania stosując do ich produkcji materiały takie, jak poliwęglan, ultem oraz stal nierdzewna.