logo

30 maj 2019

Jakie są zalety wyciskarek do soków?

Świeżo wyciśnięty sok w upalny letni dzień to doskonale orzeźwienie. Naturalne soki z wielu składników są bogactwem minerałów, witamin i antyoksydantów. Aby cieszyć się zdrowotnymi właściwościami soków, niezbędna jest wyciskarka, która pomoże nam przygotować zdrowy napój w domu. Dlaczego warto zainwestować w zdrowie kupując wyciskarkę do soków? Czym się kierować przy jej wyborze?

Jakie są zalety wyciskarek do soków?

Świeże naturalne soki, przygotowywane w domu to smaczne napoje pełne zdrowia. W przeciwieństwie do kupnych soków, pozbawione są konserwantów i nie są poddawane procesie pasteryzacji. Zależnie jaki model wyciskarki wybierzemy, zrobienie soku może zająć nam tylko kilka minut. Zaletą wyciskarek do soków jest też to, że działają na wolnych obrotach i dzięki temu zachowują wszystkie witaminy zawarte w owocach i warzywach. Sok wyciśnięty jest do ostatniej kropelki. Wyciskarki pozwalają nam też przyrządzać soki z warzyw liściastych takich jak szpinak, seler naciowy, natka pietruszki czy jarmuż. Jest to doskonała opcja dla niejadków, ponieważ w soku możemy przemycić naszym dzieciom solidną porcję warzyw. Co ciekawe, pulpa, która powstaje w procesie produkcji może nam posłużyć do przygotowywania koktajli, batonów zbożowych czy owsianki. Soki możemy wycisnąć prawie ze wszystkich owoców i warzyw. Niektóre wyciskarki pomogą nam również przyrządzić domowe lody, sorbety, a nawet mleka roślinne.

Czym się kierować przy wyborze wyciskarki?

Na rynku znajdziemy bardzo bogatą ofertę wyciskarek do soków. Najpopularniejsze to wyciskarki dwuślimakowe poziome i jednoślimakowe pionowe. Różnią się one również ceną i wielkością. Jaka wyciskarkę warto kupić? Dużo zależy od tego, w jakim celu kupujemy dany sprzęt i jak często będziemy z niego korzystać.

Wyciskarka dwuślimakowa pozioma jest doskonała w przypadku terapii leczniczych, ponieważ idealnie wyciska sok z warzyw zielonych, ziół, czy traw. Jest ona bardzo wydajna i daje nam więcej soku z tych samych składników niż wyciskarki pionowe. Sok, który z niej uzyskujemy jest gęsty, ale klarowny. Wyśmienicie radzi sobie z twardymi produktami, takimi jak marchew czy jabłka, jednak gorzej z soczystymi owocami i warzywami takimi jak pomidory. Zazwyczaj są to modele, które zajmują więcej miejsca a na proces czyszczenia musimy poświecić trochę więcej czasu niż w przypadku wyciskarek pionowych. Zanim włożymy do niej produkty, dobrze jest je pokroić na mniejsze kawałki, a następnie użyć popychacza.

Wyciskarka jednoślimakowa pionowa jest bardzo przyjemna w obsłudze. Świetnie radzi sobie z wszelkimi rodzajami owoców i warzyw zarówno twardymi, jak i miękkimi. Jej zaletą jest, to, że sok wyciska się szybko a jej mycie przebiega bardzo sprawnie. Jest to idealny model do małych, kompaktowych kuchni, ponieważ zazwyczaj nie zajmuje dużo miejsca. Dzięki temu, że wyciskarka ma duży otwór, możemy wrzucać do niej całe owoce, nie ma również potrzeby używania popychacza. Jest to urządzenie bardzo uniwersalne, choć nie tak wydajne, jak modele dwuślimakowe.

Wyciskarki do soków, to doskonała inwestycja w zdrowie nasze i naszej rodziny. Wybierając odpowiedni model warto zastanowić się, jakie są nasze potrzeby, między innymi: jak często zamierzamy wyciskać soki, z czego będziemy je przyrządzać i ile czasu możemy poświecić na jej mycie.

Zobacz również