logo

27 maj 2021

65 powodów, dla których zawsze powinieneś mieć w domu butelkę nadtlenku wodoru

Jest to płyn, który wylewasz na palec po przypadkowym skaleczeniu się podczas zmywania naczyń. To jest to, czego używasz do dezynfekcji kolana swojego dziecka po upadku, ale czy wiesz, że istnieje tak wiele innych zastosowań nadtlenku wodoru, które możesz zacząć używać w swoim domu?

Być może rozpoznałeś go po wzorze chemicznym, który brzmi H2O2. W najczystszej postaci, jest to bezbarwny płyn, i to tylko trochę bardziej lepki niż woda. Niektóre z najbardziej popularnych zastosowań nadtlenku wodoru obejmują dezynfekcję, wybielanie i utlenianie.

W rzeczywistości, jeśli słuchasz słynnego rapera, Eminema, być może słyszałeś, że używał nadtlenku wodoru do wybielania włosów! Możesz myśleć o nadtlenku wodoru jako o wodzie, która jest wyposażona w dodatkowy atom tlenu. Prawda jest taka, że te dwa związki są bardzo różne.

FAKT: Czysty nadtlenek wodoru może eksplodować, gdy podgrzejesz go do temperatury wrzenia.

Z tego powodu większość produktów gospodarstwa domowego zawiera rozcieńczony roztwór tej substancji chemicznej. Większość roztworów domowych zawierających nadtlenek wodoru zawiera zaledwie od 3 do 5 procent aktywnej substancji chemicznej.

Wiele osób nie wie, że bąbelki, które widać po wlaniu HP na skaleczenie, to tak naprawdę rozpadające się wiązania H2O2. Bąbelki to tak naprawdę tylko cząsteczki wolnego tlenu.

Podczas gdy nauka jest dość fascynująca, praktyczne zastosowania nadtlenku wodoru są jeszcze lepsze! Zanurzmy się w ekscytujący świat HP i zobaczmy co może zrobić dla Ciebie!

Uwaga: Termin "HP" użyty w tym artykule jest po prostu krótszą formą wyrażenia "nadtlenek wodoru". Ponadto, większość z tych "zastosowań" powinna być przeprowadzona przy użyciu 3%, standardowej czystości HP.

Pełna lista zastosowań nadtlenku wodoru

1. Eliminacja wirusów: Możesz użyć około trzech kropli 3 procent HP w każdym z uszu. Niektórzy eksperci twierdzą, że robi to może znacznie skrócić czas trwania grypy lub przeziębienia. Po zastosowaniu kropli HP, niech HP siedzieć przez około 10 minut przed pozwalając mu spływać. Inną korzyścią jest to, że będzie to wziąć wosk ucha z nim!

2. Pozbądź się pestycydów: Większość świeżych warzyw są produkowane przy użyciu pestycydów w sprayu. Są to szkodliwe chemikalia, które nie chcesz spożywać. Dodaj około ¼ filiżanki HP do miski z 3 filiżankami wody i pozwól warzywom moczyć się w nim przez około 30 minut. Opłucz warzywa dobrze i pozostaw je w lodówce na chwilę, aby wyschły.

3. Pozbądź się zarazków unoszących się w powietrzu: Jeśli masz nawilżacz, można wymieszać 1 pint 3 procent HP z jednym galonem wody i dodać go do nawilżacza. Niech nawilżacz uruchomić aż mieszanina jest wyczerpany. Dezynfekujące i antybakteryjne właściwości płynu wyeliminuje unoszące się w powietrzu zarazki.

4. Wybiel swoje zęby: W przypadku, gdy nie wiedziałeś, aktywny składnik w większości produktów do wybielania zębów jest HP. To może wybielić zęby naturalnie poprzez dotlenienie powierzchni zębów. Najpierw umyj zęby normalnie pastą do zębów. Następnie zmieszaj 2 łyżeczki wody z 1 łyżeczką 3% HP. Mieszaj tę mieszankę w ustach przez maksymalnie 60 sekund, ale upewnij się, że nie połkniesz żadnej z nich. Kiedy skończysz, wypłucz usta wodą i rób to do trzech razy w tygodniu.

5. Wybielaj paznokcie u palców u rąk i nóg: Kiedy usuwasz lakier do paznokci, często twoje paznokcie mogą być odbarwione. Aby odwrócić je z powrotem do swojego normalnego koloru bezpiecznie, użyj standardowego rozcieńczonego produktu HP, który kupujesz w sklepie. Wlej trochę do małego pojemnika lub miski i zanurz paznokcie u rąk i nóg na 5 minut. Zrób to przez kilka dni sukcesywnie, aż do osiągnięcia pożądanego rezultatu.

6. Wybielanie włosów: W porównaniu do innych domowych środków wybielających, HP jest łagodniejszy i bezpieczniejszy, więc można go używać do wybielania włosów.

7. Tworzenie pasemek: Wystarczy rozpylić trochę HP na wilgotne włosy, a to da Ci rozjaśnione słońcem pasemka. Pozwól mu usiąść na włosach do 15 minut przed spłukać go.

8. Odmłodzić i detox: Możesz moczyć się w wannie z niektórych HP, a to odmłodzi i detox ciała. Wlać 1 filiżankę 35 procent HP do wanny z wodą. Moczyć się w wannie przez około pół godziny i poczuć korzyści z HP.

9. Zlikwiduj zatkane zatoki: Kiedy twoje zatoki są duszne, to może być bolesne. Odblokować je z domowej roboty roztworu do nosa zawierającego HP. W większości przypadków możesz zmieszać 1 szklankę wody z 1 nakrętką pełną HP. Jeśli twoje zatoki są naprawdę wypchane, możesz rozważyć nieco bardziej skoncentrowaną mieszankę HP.

10. Stop ból zęba: Wszyscy mieliśmy ból zęba w pewnym momencie w naszym życiu, więc wiesz, jak bolesne mogą być. Aby złagodzić niektóre z bólu, można zrobić oil-pulling z mieszaniną oleju kokosowego i HP. Właściwości antybakteryjne oleju kokosowego i HP pomóc wyeliminować bakterie, które są przyczyną bólu zęba.

11. Dezynfekcja ran: HP działa bardzo dobrze do dezynfekcji większości małych ran. W większości przypadków, mały kapsel pełen standardowego roztworu 3 procent zrobi sztuczkę. Przemyć ranę z 3 procent HP.

12. Make An Antiseptic Mouth Rinse: To prawda, że HP może wybielić zęby, ale jest to również skuteczne jako płukanie ust, aby zmniejszyć nieświeży oddech, który jest spowodowany przez bakterie. Zmieszaj 1 szklankę wody z około 2 nakrętkami HP i użyj jej do wypłukania ust.

13. Wyeliminować trądzik: Jeśli masz trądzik, stworzyć płukanie twarzy, które mogą oczyścić trądzik. Użyj mieszaniny 2 łyżki stołowe 3 procent HP i 2 łyżki stołowe ACV. Zanurz wacik na tej mieszaninie i pat go na twarzy na dotkniętych obszarach, aby wyeliminować bakterie, które powodują trądzik wybuchy. Nie używaj tego samego płatka do całej twarzy, ale używaj czystych płatków do pokrywania nowych obszarów, aby zapobiec przenoszeniu bakterii.

14. Pozbądź się czyraków: Możesz użyć HP, aby pozbyć się czyraków. Wystarczy wypełnić swoją wannę z wodą i jedną filiżankę 35 procent HP. Ta mieszanina wody do kąpieli i HP będzie leczyć czyraki, ale także odmładza i detoksykacji organizmu.

15. Zmiękczanie modzeli i nagniotków: Jeśli trzeba zmiękczyć modzele i nagniotki, aby się ich pozbyć, po prostu moczyć je w mieszaninie równych części HP i ACV. Ta mieszanka w naturalny sposób zmiękczy większość nagniotków i modzeli.

16. Pozbądź się woskowiny z ucha: Większość ludzi ma ogromne nagromadzenie wosku w uchu i nawet o tym nie wiedzą. Pozbądź się go stosując 2 krople HP do każdego ucha. Po dodaniu HP do jednego ucha na raz, dodaj kilka kropli oliwy z oliwek. Odczekaj kilka minut i spuść roztwór z ucha. Większość woskowiny wypłynie wraz z HP.

17. Zapobiegaj strasznemu uchu pływaka: Znany również jako ucho pływaka, typowa infekcja ucha nie jest zabawą! Aby się jej pozbyć, po prostu wymieszaj 1 nakrętkę HP z odrobiną ACV w małej buteleczce z kroplomierzem. Po pływaniu zaaplikuj kilka kropli tego roztworu do każdego ucha, aby zapobiec infekcji.

18. Uzyskaj ulgę od infekcji ucha: Stosując około 8 kropli HP do zainfekowanego ucha, możesz złagodzić wiele objawów i oczyścić infekcję.

19. Wyeliminowanie roztoczy skóry: Wiele osób cierpi z powodu roztoczy skórnych. Możesz użyć HP, aby je zabić. Rozpylić trochę 3 procent HP na dotkniętej skóry. Powtórz ten proces kilka razy po kilku minutach, a to zabije roztocza skóry.

20. Pozbądź się grzyba stóp: Wymieszać równe ilości 3 procent HP z wodą wewnątrz zaciemnionej butelki. Butelka musi być zaciemnione, ponieważ HP nie może być narażone na działanie światła. Zastosuj mieszaninę do grzyba stóp.

21. Make A Marinade For Poultry, Fish Or Meat: Możesz marynować mięsa, umieszczając je wewnątrz zapiekanki, która zawiera równe części wody i HP. Zapiekanka powinna być luźno przykryta i odstawiona do lodówki na około 30 minut. Upewnij się, że produkty zostały opłukane przed gotowaniem.

22. Dezynfekuj szczoteczkę do zębów: Aby utrzymać optymalną higienę jamy ustnej, upewnij się, że Twoja szczoteczka do zębów jest czysta. Można zdezynfekować szczoteczkę do zębów przez moczenie go w HP. To zabije wszystkie bakterie, które są znane rozwijać się w łazience.

23. Usuń uporczywe plamy z ubrań: Jednym z najtrudniejszych plam do usunięcia z odzieży jest krew. Możesz wlać trochę nierozcieńczony HP bezpośrednio na plamę, niech siedzi na około 1-3 minut i spłukać go przy użyciu zimnej wody. Następnie szoruj mydłem, aby całkowicie usunąć plamę. Powtórz ten proces w razie potrzeby.

24. Kontrola wzrostu grzyba w akwarium: Jeśli jesteś właścicielem akwarium, to jest to genialny sposób, aby użyć HP. Będziesz musiał sprawdzić gdzie indziej, aby znaleźć dokładne instrukcje, a także trzeba być ostrożnym, bo nie chcesz zaszkodzić ryb.

25. Make Emetic For Household Pets: To nie jest rzadkością dla psów i kotów, aby zachorować po zjedzeniu niektórych pokarmów, które nie powinny były jeść. HP może wywołać wymioty. To również działa dobrze, jeśli twój dor lub kot połknął coś, czego nie powinni i HP może sprawić, że rzucić go.

26. Używaj jako środka do mycia naczyń w zmywarce: Chociaż nie jest to idealny substytut płynu do zmywarki, HP jest zawsze opcją. Możesz sprawić, że ostatni z Twojego detergentu do zmywarki będzie trwał dłużej, mieszając trochę HP z nim.

27. Stwórz uniwersalny środek czyszczący: Większość ludzi rozumie, że twój typowy uniwersalny środek czyszczący może stać się drogie. Wystarczy wypełnić butelkę z rozcieńczoną mieszaniną HP i używać go do czyszczenia prawie wszystko.

28. Czyszczenie soczewek kontaktowych: Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, to możesz je czyścić za pomocą HP. Po prostu moczyć swoje kontakty w rozcieńczonym roztworze HP na noc. To pozbędzie się osadów białkowych i sprawi, że będą gotowe do noszenia następnego dnia.

29. Spraw, by pranie było bielsze: Przez długi okres czasu zauważysz, że twoje białe rzeczy do prania mogą stać się nieciekawe i żółte. Wystarczy dodać 1 filiżankę nadtlenku wodoru do prania i niech pranie moczyć przez 30 minut przed praniem.

30. Usuń plamy organiczne: Pot, krew, wino i kawa są wszystkie uważane za plamy organiczne, i mogą być trudne do usunięcia. Wystarczy zrobić mieszaninę 1 część detergentu do naczyń z dwóch części HP i zastosować mieszaninę do plam. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że HP może wybielić ciemniejsze tkaniny kolorowe, więc trzeba być ostrożnym z tym, co go używać na.

31. Eliminowanie niepożądanych zapachów: Przez pewien okres czasu, twoje tkaniny mogą się ugrzęznąć w dół z zapachami. Wystarczy zrobić mieszankę białego octu i nadtlenku wodoru i moczyć tkaniny w nim. Wszystkie nieprzyjemne zapachy zostaną usunięte.

32. Czyszczenie dywanów i chodników: Wielu właścicieli domów używać HP do czyszczenia brudne dywany i dywaniki. Jest to szczególnie przydatne na jasnych dywanów, ponieważ może wybielić ciemniejsze kolory. Spray rozcieńczony roztwór na dywan lub dywan i oczyścić go jak zwykle. Zawsze wcześniej wykonaj test punktowy, aby upewnić się, że nie wybieli on tkaniny.

33. Zdezynfekuj pudełko na lunch: To prawda, że lunchboxy mogą gromadzić dużo bakterii. Spryskaj swój pojemnik na lunch rozcieńczonym roztworem nadtlenku wodoru. Pozostaw roztwór nadtlenku wodoru na kilka minut, a następnie wytrzyj go.

34. Dbaj o świeżość swoich toreb na zakupy: Torba na zakupy wielokrotnego użytku jest świetna, ale może się naprawdę zabrudzić. Możesz zdezynfekować i usunąć zapachy z każdej torby na zakupy wielokrotnego użytku, spryskując ją roztworem nadtlenku wodoru, pozostaw na kilka minut i wytrzyj czystym ręcznikiem papierowym.

35. Poprawia kiełkowanie nasion: W przypadku, gdy nie wiedziałeś, zarodniki grzybów może utrudniać kiełkowanie nasion. Wszystko, co musisz zrobić, to moczyć nasiona w HP przed sadzenia ich, i będzie usunąć zarodniki grzybów z nich.

36. Dokładnie wyczyść swój nawilżacz: Aby utrzymać nawilżacz działający wydajnie i czysto, wystarczy dodać do niego 1 pintę HP z 1 galonem wody. HP będzie dezynfekować nawilżacz i usunąć pleśń i pleśń.

37. Lepiej czyść powierzchnie płytek: Wydajnym i skutecznym sposobem czyszczenia powierzchni kafelków jest użycie HP. Z czasem powierzchnie płytek brudzą się i gromadzą plamy. Usuń plamy, rozpylając HP bezpośrednio na płytki.

38. Czyszczenie toalety: Innym wielkim zastosowaniem dla nadtlenku wodoru jest do czyszczenia toalety. Wlać pół filiżanki HP do muszli klozetowej i niech siedzi przez około 30 minut, a następnie szorować. To usunie plamy, dezynfekuje miskę i daje miskę skrzypiący czysty połysk!

39. Wybiel fugi: Aby Twoja fuga była bielsza, wymieszaj 35 procent nadtlenku wodoru z białą mąką i użyj go do czyszczenia fugi. Jednak pierwszym krokiem jest pokrycie fug z pastą. Pozwól jej siedzieć przez noc i spłukać wodą następnego dnia, i zobaczyć znacznie jaśniejsze fugi.

40. Get Rid Of Soap Scum In The Sink Or Bath Tub: Jest to jedna z najtrudniejszych plam do szorowania z wanny. Aby pozbyć się piany mydlanej szybko, spryskać powierzchnię z 35 procent HP i niech siedzieć przez około 30 minut. HP będzie poluzować brud, więc wszystko, co musisz zrobić, to wytrzeć go z gąbką i spłukać.

41. Pożegnaj się z pleśnią: Możesz użyć standardowego 3 procent HP do usuwania pleśni. To jest nawet zalecane do usuwania pleśni przez niektóre z najlepszych agencji zdrowia na świecie. Wystarczy spryskać pleśń z HP i niech to siedzieć przez około 10 minut. Następnie wyszoruj ją gąbką. Kiedy masz do czynienia z pleśnią, zawsze upewnij się, że nosisz odzież ochronną.

42. Czyść szkło lepiej: Możesz poluzować ogromne ilości brudu i zanieczyszczeń z powierzchni szklanych, spryskując je HP. Przetrzyj powierzchnie starą gazetą, aby uzyskać optymalne rezultaty.

43. Czyszczenie blatów kuchennych i łazienkowych: Możesz rozpylić rozcieńczony HP na blaty kuchenne i łazienkowe, aby je wyczyścić i zdezynfekować. Pozostawić na kilka minut i wytrzeć czystym ręcznikiem. To może działać nawet lepiej niż niektóre z najlepszych środków czyszczących w domu.

44. Dezynfekuj gąbki i ściereczki do naczyń: Z biegiem czasu, gąbki i dishrags dostanie SUPER brudne. Moczyć je w gorącej wodzie i dwie nakrętki HP przez 30 minut. To dokładnie zdezynfekuje i wyczyści wszystkie gąbki i ściereczki do naczyń.

45. Zdezynfekuj deski do krojenia: Twoje deski do krojenia mogą ukrywać cząsteczki jedzenia i bakterie. Nie chcesz zostawić ich na deskach do krojenia. Aby je wyczyścić i zdezynfekować, spryskaj deski do krojenia jakimś HP po każdym użyciu i pozwól im usiąść na kilka minut. Następnie wypłucz je pod bieżącą wodą.

46. Umyj owoce: Możesz użyć HP do usuwania wosku i brudu z owoców i warzyw. Po prostu spryskaj je HP i wypłucz pod bieżącą wodą.

Szybki fakt: Czy wiesz, że owoce, warzywa i woda deszczowa naturalnie wytwarzają nadtlenek wodoru?

47. Wyczyść swoją lodówkę: Aby to zrobić, spryskaj całą lodówkę wodą utlenioną i pozostaw na kilka minut. Wytrzyj wszystko czystą ściereczką.

48. Usuń uporczywe resztki jedzenia: Nikt nie lubi czyszczenia uporczywe jedzenie z garnków i patelni. Połącz trochę sody oczyszczonej i HP, aby zrobić pastę. Scrub pasty do kłopotliwych miejsc żywności i niech siedzieć przez kilka minut. Następnie wyszoruj je gąbką do naczyń i ciepłą wodą. Soda oczyszczona jest materiałem ściernym, a HP rozbija cząsteczki jedzenia.

49. Ciesz się świeższą sałatką: Dodaj 1 łyżkę stołową spożywczego HP do pół szklanki wody. Rozpyl roztwór na sałatkę, aby dłużej zachowała świeżość.

50. Czyszczenie zabawek dziecięcych: Zabawki dziecięce rozłożone na podłodze często przyciągają bakterie na nich. Chcesz zachować swoje zabawki dziecka czyste i bezpieczne. Użyj HP do czyszczenia miejsc zabaw, pudełek i zabawek. Rozpyl HP na zabawki i wytrzyj je czystym ręcznikiem lub umyj je w misce z wodą z dodatkiem filiżanki HP.

51. Rozjaśnij zasłony i obrusy: Jeśli te elementy stały się pożółkłe i spleśniałe, możesz przetrzeć pożółkłe części szmatką nasączoną HP. Możesz też dodać 1 filiżankę HP do prania podczas prania białych rzeczy.

52. Pozbądź się glonów: Użyj HP, aby usunąć glony z akwarium. Na każde 66 galonów wody w akwarium, chcesz użyć około 60 ml nadtlenku wodoru. Użyj kroplomierza, aby dodać płyn w ciągu około 5 minut.

53. Leczenie ran zwierząt: Możesz użyć HP na rany zwierząt w taki sam sposób, w jaki używałbyś go na rany ludzi. Wystarczy zakraplać HP na ranę ostrożnie do dezynfekcji podczas usuwania martwego ciała.

54. Odmładzanie roślin: Jeśli masz jakieś rośliny, które zaczynają się trochę spleśniały i stęchlizna, po prostu spryskać je w dół z niektórych 3 procent HP. Może to być przydatne przy uprawie trawy pszenicznej.

55. Pozbądź się wrzodów: Jeśli masz owrzodzenia w ustach, możesz trzymać jedną nakrętkę HP w ustach przez 10 minut, a to pozbędzie się owrzodzeń. Nie połykaj!

56. Dodaj do swojej wody do lewatywy: Wymieszaj 1 łyżkę stołową HP z 4 szklankami wody.

57. Odzyskaj kontrolę nad infekcją drożdżakową: Aby to zrobić, dodaj około 2 nakrętki HP do wnętrza douche raz lub dwa razy w tygodniu.

58. Wyczyść swoje lustro wyjątkowo dobrze: Z biegiem czasu, lustra stają się naprawdę brudne. Aby je wyczyścić, po prostu spryskaj je HP i wytrzyj starą gazetą lub ręcznikiem papierowym, aby uzyskać optymalne rezultaty.

59. Przedłuż świeżość swoich warzyw: Możesz użyć HP, aby przedłużyć świeżość swoich warzyw. Dodaj około ¼ filiżanki spożywczego HP do zlewu pełnego zimnej wody i wrzuć do niego swoje warzywa. Pozwól im się moczyć przez około 30 minut. Następnie opłucz je i wytrząśnij nadmiar wody. Dab suche z czystym ręcznikiem papierowym, pakować je z powrotem w czystej plastikowej torbie i przechowywać je suche w lodówce, aby przedłużyć świeżość.

60. Usuń plamy po winie: Aby pozbyć się plam z wina, wymieszać równe części płynnego detergentu z HP. Wlać roztwór na plamę i użyć czystej szmatki do blot plamy od hotelu.

61. Usuwanie plam z kołnierzyka: Spryskać kołnierzyk mieszanką 1 części płynnego detergentu i 2 części HP. Pozostawić na pięć minut i włożyć do prania.

62. Łatwe zabijanie roztoczy: Aby pozbyć się roztoczy, spryskaj je odrobiną HP. Możesz powtórzyć ten proces kilka razy, aby być bezpiecznym.

63. Poprawa systemu korzeniowego roślin: Możesz poprawić korzenie swoich roślin podlewając je mieszanką 1 części HP i 32 części wody.

64. Make Short Work Of Armpit Sweat: Aby pozbyć się kłopotliwych plam pod pachami na białych ubraniach, użyj 2 części HP z 1 części płynu do zmywarki i zastosować go do plam. Pozwól plamom moczyć się przez około kilka minut, a następnie umieścić do prania.

65. Usuń plamy z kamiennych blatów: HP może pracować bardzo dobrze do usuwania plam z praktycznie każdej płytki lub kamiennej powierzchni. Wystarczy wymieszać go z niektórych białej mąki i zastosować pastę do plam. Owiń wszystko w plastiku i pozwól mu usiąść na noc. Usuń i wyczyść następnego dnia rano.

Nadtlenek wodoru Fakty

Teraz, że widziałeś listę - wiesz, co ten niesamowity płyn jest zdolny do. Czy wiesz, że znajduje się on również we WSZYSTKICH żywych substancjach? Czy wiesz, że białe krwinki w twoim ciele naturalnie go wytwarzają?

Owoce i warzywa również produkują go naturalnie, dlatego lekarz zawsze mówi, żebyś jadł ich więcej. Podczas pierwszego mleka matki, ogromne ilości nadtlenku wodoru są przekazywane dziecku, co wzmacnia system odpornościowy. Ten niezwykły związek znajduje się nawet w wodzie deszczowej.

Być może zainteresuje Cię również fakt, że możesz dodać HP do wody, co spowoduje jej natlenienie. Jest to sprytna technika, którą można wykorzystać podczas przenoszenia ryb z jednego miejsca do drugiego. Doda on tlenu do wody, więc ryby będą się czuły o wiele bardziej komfortowo.

Dezynfekujące właściwości HP sprawiły, że stał się on domowym zszywką przez wiele lat i trudno jest znaleźć domową apteczkę, w której nie ma butelki z nim. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, idź i zacznij cieszyć się korzyściami, które nadtlenek wodoru ma do zaoferowania!

Zobacz również