logo

8 lut 2021

Co należy wiedzieć o diecie bez laktozy?

​Dieta bez laktozy jest główną metodą leczenia osób, które nie trawią cukru, który znajduje się w mleku. Dieta tego typu przyczynia się do łagodzenia objawów pokarmowej nietolerancji oraz także do zapobiegania ich pojawienia się ponownego. Dieta przy nietolerowaniu laktozy jest dietą eliminacyjną. Okazuje się ona formą objawowego leczenia nietolerancji laktozy. Objawy nietolerancji laktozy, jak bóle brzucha, wzdęcia czy też biegunki, ulegają osłabieniu znacznemu lub też ustępują po eliminowaniu mlecznego cukru z jadłospisu codziennego.

Na czym polega ta dieta?

Do naszej dyspozycji mamy niezmiernie szeroki asortyment produktów właśnie bez laktozy. Można także skorzystać z gotowej diety, którą oferują cateringi dietetyczne. Forma pudełek jest niesamowicie wygodna. Warto zerknąć na stronę Cateromarket.pl, aby poszerzyć w tym temacie swoją wiedzę.

Dieta ta jest przeznaczona dla niemowląt, noworodków, dzieci oraz osób dorosłych, których organizm nie trawi mlecznego cukru. Dieta przy nietolerancji laktozy jak najbardziej jest kwestią indywidualną. U różnych osób niedobór laktozy występuje na całkiem innym poziomie. Dieta przy nietolerancji laktozy zakłada eliminację całkowitą z jadłospisu czy też ograniczenie spożywana produktów, które zawierają laktozę. Musimy wiedzieć, że nie zawsze trzeba wykluczać kompletnie z diety mleczny cukier. Osoby z niedoborem laktozy pierwotnym oraz wtórnym laktozy nie muszą eliminować całkowicie z diety mleka oraz innych produktów, które posiadają cukier mleczny. Pozwolić sobie mogą na ich spożywanie, ale w ilościach ograniczonych. Krokiem obowiązkowym jest poznanie swojego limitu dopuszczalnego. W przypadku, gdy objawy pokarmowej nietolerancji są nasilone bardzo - wówczas należy skorzystać z diety bezlaktozowej.

Objawy nietolerancji laktozy

Nietolerancja laktozy jest nazywana czasami uczuleniem na laktozę. Jej objawy się charakteryzują dolegliwościami niespecyficznymi, które mogą pojawić się do kilku lub też nawet kilkunastu godzin po spożyciu mlecznych produktów. Do objawów głównych nietolerancji laktozy zaliczyć możemy przede wszystkim: biegunki, przelewanie w brzuchu, bóle brzucha, wzdęcia, gazy czy też uczucie pełności.

Symptomy tego typu w dużej mierze nam utrudniają funkcjonowanie codzienne, dlatego też okazuje się konieczna zmiana żywieniowych nawyków, która w stopniu znacznym jest w stanie wpłynąć na ograniczenie powyższych objawów. Dieta bez laktozy eliminuje produkty, które posiadają ten składnik. Jej stosowanie jest działaniem podstawowym terapeutycznym.

Co można jeść na tej diecie?

Osoby z pierwotnym oraz nabytym niedoborem laktazy spożywać mogą mleczne produkty, które poddane zostały procesowi fermentacji. Można tutaj wymienić między innymi sery pleśniowe, kwaśną śmietanę, maślankę, jogurty czy też kefiry. Bakterie probiotyczne, które są w nich zawarte produkują laktazę, a więc wspomagają sam proces rozkładu mlecznego cukru. Po spożyciu produktów wyżej wymienionych, objawy pokarmowej nietolerancji nie pojawią się, a nawet się przyczynią do zmniejszania ich stopnia nasilenia.

Aspektem bardzo ważnym jest tutaj to, że te produkty mogą wyrównać wszelkie niedobory, które wynikają z wyeliminowania mleka, jak i także produktów mlecznych z menu. Osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy, również mogą bezpiecznie spożywać sery twarde dojrzewające, ponieważ one nie zwierają prawie w ogóle laktozy, dzięki czemu na ogół są tolerowane dobrze przez nasz organizm.

Wybór cateringu dietetycznego jest wyborem bezpiecznym. Nie musimy sobie zaprzątać głowy różnymi zależnościami, ponieważ wszystko mamy podane na przysłowiowej "dłoni".

Zobacz również